Hartionline HartionlineAtlas al României
12.752 de străzi33 orașestatistici

Cele mai frecvente nume de străzi din orașele României

Din indexul atlasului, cu 12.752 de intrări din 33 de orașe, rezultă ce nume se repetă cel mai des, ce tipuri de artere sunt cele mai numeroase și ce prenume apar cel mai des pe plăcuțele de stradă.

Ce s-a numărat

Indexul de străzi al atlasului are 12.752 de intrări în 33 de orașe, fără listele de hoteluri ale stațiunilor. Numele au fost aduse la aceeași formă: fără diacritice și fără titlurile de după virgulă, cu cuvintele în ordine alfabetică, ca „Eminescu Mihai” și „Mihai Eminescu” să fie socotite unul și același. Rezultă 7.009 de nume diferite. 108 dintre ele apar în cel puțin zece orașe.

Cifrele descriu indexul atlasului, nu registrul oficial de străzi de azi: nu toate orașele sunt indexate la fel de complet, iar unele străzi și-au schimbat între timp numele. De aceea contează mai mult ordinea și proporțiile decât numărul exact.

Numele care se repetă în cele mai multe orașe

Primul loc îl ocupă Ștefan cel Mare, care apare în 21 din cele 33 de orașe, urmat de Mărășești (21 orașe) și Decebal (20 orașe). În Capitală, unele nume se repetă pe mai multe artere, de exemplu o stradă și o alee cu același nume, de aceea numărul de intrări poate depăși numărul de orașe.

Primele 30 de nume după numărul de orașe în care apar
Nr.NumeleOrașeIntrări
1Ștefan cel Mare2128
2Mărășești2122
3Decebal2022
4Tudor Vladimirescu2022
5Avram Iancu2020
6Cuza Vodă1921
7Florilor1921
8Ana Ipătescu1919
9Republicii1822
10Nicolae Bălcescu1818
11Dragoș Vodă1818
12Eroilor1818
13Independenței1723
14Unirii1722
15Mihai Eminescu1721
16Primăverii1719
17George Coșbuc1717
18Oituz1717
19Progresului1618
20Miron Costin1616
21Ion Creangă1616
22Narciselor1616
23Traian1519
24Gării1518
25Aurel Vlaicu1517
26Cloșca1517
27Tineretului1516
28Călugăreni1515
29Cerbului1515
30Crișan1515

În clasament se amestecă trei familii de nume: personalitățile și domnitorii (Ștefan cel Mare, Cuza Vodă, Mihai Eminescu, Nicolae Bălcescu), evenimentele și valorile (Unirii, Independenței, Republicii, Libertății, Eroilor, Păcii) și natura, mai ales florile și anotimpurile (Florilor, Crinului, Narciselor, Primăverii).

Prenumele cele mai folosite

Numărând cuvintele din numele străzilor, cel mai des apare prenumele Ion, cu 207 de apariții, urmat de Nicolae (123), Gheorghe (107) și Vasile (96). Numărătoarea ia în calcul o listă de prenume frecvente, deci arată un clasament între ele, nu toate prenumele.

Prenumele din numele străzilor
PrenumeleApariții
Ion207
Nicolae123
Gheorghe107
Vasile96
Ștefan80
Alexandru79
Constantin76
Mihai66
George56
Traian49
Ioan43
Radu37

Tipurile de artere

Dintre intrările care au tipul scris, 88,3% sunt străzi. Urmează intrarea (4,1%), aleea (3,5%) și bulevardul (2,0%). 66% dintre nume au un singur cuvânt, ca Eroilor sau Florilor, iar 112 încep cu o cifră, de regulă o dată ca 1 Decembrie 1918 sau 9 Mai; 106 dintre ele sunt date întregi, cu lună.

Tipurile de artere din index
TipulIntrăriPondere
Strada10.70288,3%
Intrarea4944,1%
Aleea4293,5%
Bulevardul2432,0%
Calea890,7%
Șoseaua720,6%
Drumul420,3%
Piața290,2%

Orașele după numărul de străzi indexate

Cel mai mare index este al orașului București, cu 4.106 de intrări, adică aproape o treime din total. Alte 6 orașe au sub 30 de străzi în index și nu apar în tabel.

Străzile din index, pe orașe
OrașulIntrăriStrăziAleiBulevarde
București4.1063.17723486
Timișoara870838023
Ploiești81981405
Arad70267354
Oradea66764094
Cluj-Napoca621000
Sibiu551514204
Brașov491466128
Constanța483402536
Craiova430408175
Brăila37735558
Târgu Mureș37537140
Satu Mare3583182017
Iași202168611
Baia Mare19717688
Galați17517012
Suceava171144712
Bacău17015534
Sfântu Gheorghe14914702
Deva121102136
Miercurea Ciuc10810800
Tulcea10510500
Drobeta-Turnu Severin908370
Pitești898404
Făgăraș828011
Piatra Neamț695726
Sinaia332522

Unele orașe nu au tipul scris la fiecare intrare, deci coloanele pe tipuri nu se adună la total.

Cum se caută o stradă

Fiecare oraș din tabel are propriul indice, cu strada și foaia în care se află. Căutarea din antet merge în toate indicele deodată, după nume, fără diacritice.

Întrebări frecvente

Care este cel mai frecvent nume de stradă din România?

În indexul atlasului, Ștefan cel Mare apare în cele mai multe orașe, 21 din 33. Pe locurile următoare sunt Mărășești și Decebal.

Câte străzi are indexul?

Are 12.752 de intrări în 33 de orașe, fără listele de hoteluri. București are 4.106 dintre ele.

Sunt cifrele valabile și azi?

Doar în parte. Indexul arată străzile din atlas, iar unele au fost redenumite sau au apărut după. Pentru o adresă exactă se folosește registrul administrației locale.